Michigan Tech Retirees

This page is in recognition of all the contributions the former employees of Michigan Tech made in educating the students who passed through our halls.

We have been as diligent as we could be to insure the accuracy of this list. If you are aware of errors or omissions in the list, please contact our webmaster so corrections can be made.

Membership Roster

Click on headers to sort by name, job title, or retirement year * Emeriti
Retiree Department or Title Retired
James Waineo Engineer/Scientist - Keweenaw Research Center 2022
Glenn Larkin Senior Research Engineer/Scientist - College of Forest Resources & Environmental Sciences 2022 
Paige Hackney Assistant to the Associate Provost & Budget Manager - Pavlis Honors College 2022
Robert Baratono Research Engineer - Keweenaw Research Center 2022
Kelly Dube Senior Accountant 2019
Stanley Vitton* Professor - Civil, Environmental, and Geospatial Engineering 2022
Nancy Taglione Clinical Counselor - Training 2022
Lorrie Graff Donor Research Manager, Advancement 2022
Kathleen Feigl Professor - Mathematical Sciences 2022
Jiann-Yang Hwang* Professor - Materials Science and Engineering 2022
Mark Maroste Portage Lake Golf Course Associate Director of Auxiliary Services 2022
Joseph Palosaari Wadsworth Hall Food Service Baker 2022
Ching-Kuang Shene Professor - Computer Science 2021
Patricia Sotirin* Professor - Humanities 2021
Franz Tanner Professor - Mathematical Sciences 2022
John Daavettila Associate Professor 2020
Mike Abbott Staff - Vice President for Research 2021
Christine M. Abramson Departmental Coordinator 2015
Dr. John H. Adler Professor 2010
Dieter Adolphs* Professor - Humanities 2020
Dr. Gary P. Agin* Professor - Physics 2008
Dr. Michael L. Agin* Professor of Science Education 1999
Brian D. Aho Custodian 2015
Irma L. Aho Administrative Assistant - Dean of Students 2000
Paul E. Aho Lecturer and CETC Director 2006
Jon W. Ahola Director - Public Safety 2009
Ricky Ahola Staff - Facilities 2019
Elias C. Aifantis* Professor - Engineering 2004
Dr. Kenneth O. Alexander* Professor - Economics, Business, and Engineering Administration 1999
Dr. George R. Alger Professor 2002
Dr. Bernard D. Alkire* Professor - Civil and Environmental Engineering 2011
Stuart C. Allen* Professor - Mechanical Engineering 1999
Dr. John A. C. Allison* Professor - Chemistry 1984
Ashok Ambardar* Professor - Electrical and Computer Engineering 2020
Dr. Carl L. Anderson* Associate Dean and Professor - Mechanical Engineering Engineering Mechanics 2014
Christine S. Anderson Special Assistant to the President 2013
Clifford A. Anderson Director 1999
Donald A. Anderson    
George W. Anderson Groundsman 2010
Howard B. Anderson* Professor - Mathematics 1999
Jean A. Anderson* Professor - Mechanical Engineering 1999
Karen Anderson Staff - Student Financial Services 2020
Ricky L. Anderson Maintenance Mechanic 2018
Ted L. Anderson Lecturer 2017
Terry Anderson Staff - Kinesiology and Integrated Physiology 2021
Virginia F. Anderson Assistant Manager - Residential Hall Dining Services 2001
Walter T. Anderson P.E.* Director and Professor - Electrical Engineering 1999
Michael R. Andreini Food Service Utility 2009
Clayton D. Antilla Custodian 2010
Dr. Freydoon Arbabi* Professor - Civil and Environmental Engineering 2001
Gregory L. Archambeau Building Attendant - Building Operations 2001
Dr. Oner Arici* Professor - ME-EM 2005
Donna L. Armistead Office Assistant 5 2014
Jack O. Arvo Building Operations Foreman - Maintenance Department 1992
Carlo J. Asiala   1999
Carol A. Asiala Food Service Helper 2018
Patricia A. Asselin Departmental Coordinator 2017
Beverly L. Auel Office Assistant 5 2010
Dr. Martin T. Auer Professor 2017
Dr. Nancy A. Auer* Professor - Biological Sciences 2017
Dr. Alphonse H. Baartmans* Department Chair 2006
Dr. Beverly J. Baartmans* Professor - Mathematical Sciences 2006
Ramona K. Backman Assistant Director 2007
Lloyal O. Bacon* Professor - Geophysics 1999
Elizabeth M. Badke Library Assistant 6 2012
Dr. Susan T. Bagley* Professor - Biological Sciences 2013
George E. Bahrman* Professor - Mathematics 1999
Dr. C. Robert Baillod* Professor - Civil and Environmental Engineering 2007
Keith M. Baldwin* Professor - Physics 2014
Dr. Bradley H. Baltensperger* Department Chair 2014
Dr. Bradley H. Baltensperger* Professor - Cognitive and Learning Sciences 2001
Martha A. Banks Harding Director 2005
Dennis A. Baril Training Specialist 2003
Dorothy L. Baril Purchasing Assistant 2003
Terrance J. Baril Carpenter 2007
David J. Barkell Custodian 2009
Dr. Bruce A. Barna* Professor - Chemical Engineering 2008
Jane Barstow   1999
Sigrid Bartelli    
Peggy Bastion Staff - Residential Dining 2020
Dr. Dallas K. Bates* Professor - Chemistry 2013
Priscilla J. Bates Cook - Dining Services 2001
Richard Bayer* Professor - Mechanical Engineering 1997
William R. Bayles Maintenance Mechanic 2009
Maj. Kerry L. Beaghan Professor - Aerospace Studies 2011
John E. Beard    
James E. Beauchamp Custodian 2010
Teresa M. Beaudry Food Service Helper 2018
Gino L. Becia Trades Supervisor - Building Maintenance 1997
Dr. Donald R. Beck* Professor 2016
Joan E. Becker Administrative Aide 7 2019
Dr. J. Phillip Beckwith* Professor - Mathematical Sciences 2008
Mary Ann Beckwith* Professor 2012
Mary Ann Beckwith* Professor - Visual and Performing Arts 2013
Donna M. Beels Lieutenant 2017
Eunice N. Behreandt Secretary 2009
Dorthey L. Behrend Assistant Director - Annual Giving 2009
Carolyn S. Belanger    
Diane M. Benda Director of Administration 2018
Victoria Bergvall Professor - Humanities 2021
Jane F. Berner Senior Systems Analyst 2000
Dr. Myron G. Berry* Professor - Chemistry 1984
Barbara S. Bertram* Professor - Mathematical Sciences 2007
Dr. Suzanne J. Beske-Diehl* Professor - Geological and Mining Engineering and Sciences 2011
Pamela L. Besmer Secretary 2004
Sherri L Bessonen Custodian 2017
Emily G. Betterly Administrative Aide 7 2018
David R. Bezotte Librarian 2011
Dr. Suryaji R. Bhonsle Associate Professor 1997
Usha Bhonsle    
Darlene F. Biekkola Food Service Helper 2007
Juergen Bierbrauer* Professor - Mathematical Sciences 2015
Linda S. Bilich Financial Associate 2016
Robert T. Bingham Maintenance Engineer - Information Technology 2001
Amanda M. Binoniemi Ref/Instruction Librarian 2013
Ethel M. Bishop    
Jean L. Blanning Coordinator - General Sciences and Arts 2008
Richard B. Blanning* Professor - Fine Arts 2005
Lois A. Blau Dirctor of CLC and Chemistry Advising Coordinator 2018
Debra A. Blom Office Assistant 5 2006
Cheryl Bloom Staff - Facilities 2020
Robert H. Bohnsack Lecturer 2003
Andre A. Bonen Director of Safety and Compliance - Business Operations 2014
Theodore Bornhorst Staff - A.E. Mineral Museum 2020
Dr. Sandra M. Boschetto-Sandoval* Professor - Humanities 2014
Phyllis O. Boutilier* Associate Professor - Mathematics 1999
Helen A. Bowden    
Dr. James E. Boyce* Professor - Business and Engineering Administration 1999
Dr. Hugh E. Boyer Assistant Professor 2012
Mary A. Brady* Professor - Humanities 2018
Dr. Alan J. Brokaw* Professor - School of Business and Economics 2009
Marianne A. Brokaw Managing Editor 2001
Marlene J. Brown Secretary 3 2006
Dr. Richard E. Brown* Professor - Chemistry 2006
Dr. Robert T. Brown* Professor - Botany 1999
Debra L. Bruch Associate Professor 2013
Dr. Douglas B. Brumm* Professor - Electrical and Computer Engineering 2000
Clifton J. Brusso Central Energy Plant Operator 2017
Paul R. Buda* Professor - School of Technology 2017
Mary E. Burgan Professor - Civil and Environmental Engineering 2021
Gertrude E. Butkonen Executive Secretary - College of Engineering Dean's Office 1983
George R. Butler* Professor - Business and Engineering Administration 1999
Thomas D. Butler Systems Specialist 2005
Paul J. Bylkas Building Attendant 2010
Nancy Bykkonen Staff - Benefit Services 2021
Harold A. Byykkonen Equipment Operator III 2005
Paul D. Campbell Building Attendant 2005
Wilbur H. Campbell* Professor - Biological Sciences 2003
James T. Campioni Baker III - Resident Hall Dining Services 1999
David H. Carlson Senior Research Engineer/Scientist II 2016
Dr. Eunice C. Carlson* Professor 2008
Dr. Eunice C. Carlson* Professor - Biological Sciences 2011
Gerald C. Carlson Stores Clerk - Resident Hall Dining Services 1997
Margaret E. Carlson Library 1998
Bernard W. Carr* Professor - School of Technology 2003
James R. Carstens* Professor - School of Technology 2001
Sandra K. Carstens Senior Specialized Clerk - Registrar's 2001
David W. Caspary Manager - Laboratory Facilities 2015
Helen M. Caspary   2012
Peter J. Cattelino Associate Director - Industry Relations 2017
Cary F. Chabalowski Department Chair 2018
Anne K. Chambers Library Assistant 5 2013
Dr. William B. Chapel PhD Lecturer 2003
Karen L. Chapin Administrative Aide 2010
Claire G. Chaput   1989
Glen A. Chaput Building Mechanic II 2011
Betty A. Chavis Director/Outreach/MultiEthnic 2008
Ingrid E. Cheney Director of Benefits 2008
David J. Chesney Associate Professor 2013
Dr. Edward C. Chiang* Professor - Mechanical Engineering 1995
David F. Chimino* Presidential Professor - Physics 1999
Rebecca L. Christianson Director - Worklife Connections 2013
Dr. Nels S. Christopherson   2010
Joan L. Ciucci Cook - Resident Hall Dining Services 2001
Dorothy A. Clairmont Custodian 2010
Dr. John R. Clark* Professor - Electrical Engineering 1984
Steven J. Clark Telecommunications Engineer I 2015
Michael D. Clawson Purchasing Manager 2014
Terrence G. Clouthier Building Mechanic II 2011
Tomas Co Associate Professor - Chemical Engineering 2021
Samuel W. Coates* Professor 2012
Terrance R. Collette Business Manager 2006
Arlene Collins Staff - University Marketing and Communications 2019
Naomi C. Collins   1996
Timothy H. Collins P.E.* Professor and Dean - School of Technology 2003
Darlene M. Comfort Administrative Assistant 2018
James S. Condratovich Custodian 2017
David H. Cook Master Machinist 2005
Dr. Marilyn M. Cooper* Professor 2013
Dr. Bahne C. Cornilsen* Professor - Chemistry 2015
Darlene F. Corrigan Custodian 2012
Edwin E. Corrigan Housing Facilities Manager 2014
Nancy J. Corrigan Office Assistant 6 2018
Verdie T. Cox* Professor - Physical Education 1999
Mary Crane Staff - Center for Technology and Training 2020
Chris A. Crouch Sergeant 2016
Dr. Daniel Crowl* Professor - Chemical Engineering 2015
Dr. C. Richard Crowther* Professor - Forestry 1984
William J. Curnow Executive Director 2004
Larry J. Curtin Assistant Manager - Game Room and Maintenance 2001
Gale G. Curtis Building Mechanic 2008
Kenneth D. Cygan Assistant Research Engineer 2001
Donald A. Daavettila* Professor - Physics 2000
John Daavettila Professor - Civil and Environmental Engineering and Business 2020
Janet A. Dalquist    
Roberta L. Dalquist Manager - Financial Information Systems 2018
Dr. Jean M. Dalrymple* Professor - Engineering Mechanics 1999
Donald C. Darcy    
Carl H. Dassbach Associate Professor 2012
Dr. Donald E. Dawson* Professsor - Engineering Mechanics and Mathematics 1999
Dr. Gladys Q. Dawson* Associate Professor - Chemistry 1999
Marian Decaesari Food Service Helper 2013
Michael J. Decaesari Bookstore Specialist 2004
Dr. Raymond F. Decker   2003
Carmen L. DelliQuadri* Professor 1998
Marie S. Dennis   2000
Joann E. DeRoche Library Assistant 5 2013
Susan C. DesRochers Library Project Manager 2007
Edward J. Dessellier Building Mechanic II 2012
Roberta M. Dessellier Executive Associate to President/Secretary to BOT 2019
Bernard C. Destrampe Building Attendant - Building Operations 1997
Dr. George R. Dewey* Associate Professor 2001
Dr. George R. Dewey* Professor - Civil and Environmental Engineering 2017
John F. Diebel Assistant Director - Tech Commercialization 2018
Dr. Jimmy F. Diehl* Faculty - Geological and Mining Engineering and Sciences 2011
Gerald P. Dion Manager - Laboratory Facilities 2010
Charles J. Dlubala Building Attendant 2010
Jianping Dong* Professor - Mathematical Sciences 2020
Jennifer B. Donovan Director of News and Media Relations 2018
Richard P. Donovan Operations Manager/Senior Research Engineer 2013
Kathleen Dorvinen Staff - Merchandising Operations 2020
Dr. Vernon P. Dorweiler* Professor - School of Business and Economics 2003
Joan D. Dostaler Senior Specialized Clerk/Student Records and Registrar 2004
James P. Dougovito Training Specialist 2001
Dawn L. Doyle Administrative Aide 2008
Richard M. Drenovsky    
Germaine M. Dube Custodian 2019
Kelly J. Dube    
Michael D. Dube Equipment Operator II 2013
Mary A. Dunstan Wadsworth Food Service 1996
Anthony D. DuPuis Senior Research Accountant 2006
Donald A. Durfee Project Coordinator 2015
Dr. Mary H. Durfee    
Thomas G. Dutcher Carpenter 2018
Lisa A. Dwyer Departmental Coordinator 2006
Stanley J. Dyl II Director - Advancement and Plan 2008
David Eakin    
Philip J. Eggerding Mine Safety Trainer 2016
Glenn P. Ekdahl Housing Facilities Manager, Security 2011
John J. Elenich Analyst/Programmer 1998
Jacqueline Ellenich Staff - Humanities 2021
Dr. Hassan S. Elkhadem* Professor - Chemistry 1999
Dorothy G. Ellis Chemistry 2001
Dr. Thomas G. Ellis Associate Professor - Chemical Engineering 1998
Richard E. ElRite* Professor - Physical Education 1999
John P. Engel Purchasing Manager 2001
Robert D. Erickson Custodian 2009
Rita T. Erkkila Cooks Helper 2009
Roy W. Erlandson Equipment Operator/Mechanic 2018
Anne F. Erlebach* Professor - Humanities 2002
Lee W. Erlebach* Professor - Mathematical Sciences 2012
Lee W. Erlebach* Associate Professor 2010
Brenda K. Ervast Food Service Helper 2002
Dr. Harold A. Evensen* Associate Chair/Director of Undergrad Students 2006
Dr. Harold A. Evensen* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2004
Dr. Lawrence W. Evers* Professor - Mechanical Engineering 2003
Mary A. Ewert Senior Clerk 1999
Robert J. Farrell Engineer/Scientist 1995
Karyn Fay Professor - Biological Sciences 2020
Dominic Feira   2000
Martin J. Feira Director - Business Operations/Bursar 1999
Kathleen E. Felix Custodian 2011
Debby E. Filer Lecturer - Biological Sciences 2003
Robert F. Filer* Professor - School of Technology 2003
Kathleen M. Finni Administrative Aide 2003
David A. Finzel Maintenance Engineer 2004
Dr. Edward R. Fisher* Professor 2002
Dr. Elizabeth A. Flynn* Professor Emerita 2013
Joyce Fontaine Staff - Financial Services and Operations 2020
Wilfred A. Fordon   2012
Judith L. Foreman Bookstore Specialist 2012
John E. Forsberg Controller 1983
Debra L. Forsell Senior Staff Assistant 2006
Stephen F. Forsell Assistant Engineer/Scientist 2010
Cathy Forsman Office Assistant 5 2014
Ernest F. Fraki    
Dr. William P. Francis* Professor - Mathematical Sciences 2005
Gordon E. Frantti* Professor - Geology 1999
Ed Frayer* Dean - School of Forestry and Wood Products 2001
Henry E. Fredd    
Louis H. Fredianelli Lieutenant 2001
Ronald Fredrick Staff - Facilities 2021
Dr. Randall R. Freisinger* Professor - Humanities 2009
Carol Frendewey Staff - Sponsored Programs 2019
James O. Frendewey Jr Dean 2018
Wilfred L. Freyberger* Professor - Metallurgical Engineering 1999
Craig Friedrich* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2021
Mary Carol Friedrich* Professor - Visual and Performing Arts 2021
W. William Funkenbusch* Professor - Mathematics 1999
Walter Funkenbusch Professor - Mathematics 1996
Judy M. Fynewever Senior Lecturer 2013
Michael W. Gaddis    
Melvin H. Gades   2005
Elizabeth A. Gaff Staff Assistant 2003
Bonita A. Gagnon Finance Coordinator and Office Manager - Grad School 2014
John J. Gagnon Writer 2007
John G. Gagnon Promotional Writer 2012
Shirley L. Gagnon Associate Registrar 2006
Dr. Calvin W. Gale* Dean and Professor - Special Academics/Education 1989
Dr. James R. Gale* Professor - School of Business and Economics 2008
Margaret R. Gale* Dean - School of Forest Resources and Environmental Science 2012
Joseph A. Galetto Executive Director - Career Center 2000
Francis R. Gariepy Telecommunications Engineer II 2013
Louis R. Garnell Maintenance Mechanic 2018
Diane F. Garrow Manager - Student Design/Academic Agreements 2018
Timothy Gasperich Research Associate 2016
James D. Gentry Building Mechanic 2010
Dr. Diana L. George* Professor - Humanities 2005
Diane M. Gertcher    
Cheryl A. Gherna Coordinator - Regulatory Review Boards 2018
Aubrey W. Gibson* Professor - Mechanical Engineering 1999
Phyllis M. Gildersleeve Instructor 1999
Dr. Glenda E. Gill* Professor - Humanities 2006
James M. Gillis Director - Mine Safety 2017
Dr. Michael J. Gilpin* Professor - Mathematical Sciences 2006
Robert J. Gilreath Telecommunications Engineer II 2016
Dr. Robert F. Ginn    
Jean Giusti Staff - Dining Services 2020
Clark R. Givens* Professor 2012
Dr. Janice M. Glime* Professor - Biological Sciences 2008
Ashok K. Goel Associate Professor 2014
Dr. Richard M. Goldstein Associate Professor - Fine Arts 2001
John R. Gooch    
Marcia L. Goodrich Magazine Editor 2014
Dr. Mangalam R. Gopal* Professor - Mathematical Sciences 2003
Bonnie Gorman Dean of Students 2021
Hugh Gorman* Professor - Social Science 2021
Walter M. Gorr Jr Custodian 2013
Peggy A. Gorton Staff - School of Technology 2019
Patricia A. Gotschalk Associate Dean of Students 2013
Virginia A. Gougeon Assistant Registrar 2001
Kathleen A. Goulette Executive Assistant 2017
Wayne D. Goulette Cook 2005
Susan K. Graff Custodian 2010
Will D. Graff Building Mechanic II 2019
Gregory A. Graman* Professor - Operations and Supply Chain Management 2015
Dr. Ronald K. Gratz* Professor - Biological Sciences 2011
Christopher Green Staff - Keweenaw Research Center 2020
Jerome J. Greenleaf Cook 2006
Daniel D. Greenlee CFO and Treasurer of BOC 2016
Cathy D. Greer Library Assistant 4 2012
Dr. Rudolf E. Greuer* Professor - Mining Engineering 1998
Dr. Nancy M. Grimm* Professor and Director of Writing Center 2012
Dr. Nancy M. Grimm* Professor - Humanities 2013
Dr. Thomas R. Grimm* Professor 2013
Karen L. Groesbeck Staff 2004
Emil H. Groth Research Assistant 2015
Mina C. Grudnoski Assistant to the Dean - Graduate Services 2003
Dr. Theodore A. Grzelak P.E.* Professor - Electrical and Computer Engineering 2001
Rodney F. Guilbault Lieutenant 2011
Dr. Wilson M. Gulick Jr* Professor - Chemistry 2001
V. Fred Gunnell Director - International Service 1991
Andrew Lee Gustafson Custodian 2012
Dr. Wilbur M. Haas* Professor - Civil and Environmental Engineering 1994
Allan M. Hackmann Manager 1999
Peter W. Hahn Custodian 2013
Gretchen M. Hainault    
James M. Hainault Associate Director of Sports and Recreation 2010
Paul E. Hainault Assistant Professor 1999
Robert D. Hale Regional Admissions Manager 2010
Prof. David T. Halkola* Professor - Social Sciences 1999
William B. Hall Associate Director - Resident Dining Card Purchasing 2013
Raymond M. Halonen* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2000
Charles Edwin Haltenhoff* Distinguished Lecturer - Civil and Environmental Engineering 1999
Dr. Allan R. Hambley Professor 2001
Dr. David W. Hand Professor 2019
Dale L. Hanes Assistant Manager - Athletic/Recreation Facility Operations 1996
David Hannon Staff - Facilities 2021
Frederick P. Hannon Building Attendant - Building Operations 1998
Robert C. Hansen Computer Operations Supervisor - Information Technology 2014
Wesley S. Harjala Associate Professor 1999
Michael L. Harsh Custodian - Housing Facilities 2014
Robert A. Hauswirth Manager 1999
Hubert C. Hautala Jr Custodian 2014
June C. Hawthorne* Assistant Professor - J. Robert VanPelt Library 1999
Janet K. Hayden Executive Director - Risk Management and Compliance 2019
Dr. Richard W. Heckel* Research Professor - Metals and Materials Engineering 1999
Nancy E. Heikkila Supervisor Mail Services - University Mail Services 2001
James B. Heikkinen Manager Plan/Engineering and Construction 2014
Paul W. Heikkinen Building Mechanic II 2012
Charles E. Hein* Assistant Professor - Surveying and School of Technology 1995
Helen Heinonen Administrative Aide - Electrical Engineering 2001
Lynda Heinonen Staff - Dean of Students Office 2021
Roger Held Professor - Visual and Performing Arts 2021
Dr. Lloyd A. Heldt* Professor - Materials Science and Engineering 2002
Dr. Angus Hellawell* Professor - Metallurgical and Materials Engineering 1998
Gordon A. Hellman P.E.* Professor - Mechanical Engineering and Physical Plant Director 1984
Ronald P. Helman Vice President of Advancement 1996
Bonnie Helminen Staff - Facilities 2019
Brenda K. Helminen Director 2012
Kurt M. Helminen Custodian 2018
Joan I. Hembroff Office Assistant 5 2006
Michael F. Hendricks Director Inst Sys Dev and Analysis 2017
Dr. Alfred A. Hendrickson* Professor - Metallurgical Engineering 1996
David W. Hendrickson Custodian 2010
Elaine Mae Hendrickson Secretary 3 2009
Julie A. Hendrickson Director of Administration 2018
William J. Hendrickson Energy Management Shift Operator 2010
Janice R. Henkel Scholarship Coordinator 2013
Sandra L. Henkel Administrative Assistant 2007
Prof. Richard L. Hennessy* Professor - Civil Engineering 1999
Leonard J. Hepfer Metallurgist 2007
Neil E. Hermanson Operations/Facilities Supervisor 2011
Frank R. Herveat   2004
Dr. Gene A. Hesterberg* Professor - Forestry 1999
Dr. Konrad J. Heuvers* Professor - Mathematical Sciences 2007
Darrell L. Hicks Professor 2002
Jane A. Hietala Office Assistant 5 2019
Dr. John W. Hilgers* Professor - Mathematical Sciences 2007
Dr. A. Spencer Hill* Professor - Social Sciences 1999
James Hill Staff - Facilities 2021
Judy A. Hilss Certification Officer 2016
Robert Hiltunen Staff - Auxiliary Services 2020
Helene T. Hiner Digital Measures Coordinator 2017
Prof. Paul R. Hinzmann* Professor - Physics 1999
A. Kimberly Hoagland* Professor - Social Sciences 2009
Virginia L. Hockings Research Mineralogist 1994
William A. Hockings Assistant Professor - Mineral Research and Assistant Director - Institute of Mineral Research 1983
Dr. Ralph J. Hodek* Professor 2017
Jill M. Hodges Int Director - J.R. Van Pelt and Opie Library 2018
James R. Hoel Systems Engineer II 2011
Allan F. Hoffman Lieutenant 2013
Christine A. Holland Library Assistant 6 2011
Dr. Jack C. Holland* Professor - Biological Sciences 1999
Valerie Holzberger Staff - Institutional Equity and Inclusion 2020
David R. Hongisto Equipment Operator III 2003
Edward G. Hongisto   1996
Dr. Ralph S. Horvath* Professor - Electrical and Computer Engineering 2000
John B. Hosang    
Thomas F. Hruby Executive Secretary 1999
Dr. Eugene Y. Huang P.E.* Professor - Transportation Engineering 1999
Kathleen A. Huber Staff Assistant 2004
Phillip H. Huber Senior Programmer/Analyst 2011
Dr. Hubert L. Hunzeker* Professor - Mathematics 1999
Dr. Neil J. Hutzler* Professor 2012
Michael J. Irish Associate Professor 2018
Alane Isaacson Staff - Athletics 2021
Charles C. Isaacson    
James E. Jackovich Contracts Analyst 2019
Graham A. Jaehnig    
Karen L. Jakovic    
John W. Jamar Assistant Professor 1999
Dr. Anil B. Jambekar* Professor - Operations Management 2007
Carol J. Janisse Office Assistant 5 2013
Dr. Robert A. Janke* Professor - Biological Sciences 2010
Dr. Martha Y. Janners* Professor - Biological Sciences 2008
Cindy L. Jarvey Custodian 2010
David J. Jarvi Custodian 2007
Dr. Gopal Jayaraman* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2016
Renfang Jiang* Professor - Mathematical Sciences 2020
Dr. John W. Jobst II* Professor 2003
Mrs. Jean W. Joffee Secretary - Women and Engineering  
Dr. Allan M. Johnson* Professor - Mining Engineering 2000
Dr. Allan M. Johnson* Associate Professor 2000
Audrey L. Johnson Senior Operator Dispatcher 2014
Carol A. Johnson Departmental Coordinator 2009
Cheryl A. Johnson Administrative Aide 8 2017
Clara L. Johnson Cooks Helper 1995
Dana M. Johnson* Professor - School of Business and Economics 2018
Eddie J. Johnson Administrative Aide 2014
Evelyn V. Johnson Senior Lecturer 2019
Dr. John H. Johnson* Presidential Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2001
Dr. K. Ross Johnson* Professor - Electrical Engineering 1999
Mark T. Johnson General Manager - Merchandising Operations 2016
Mark A. Johnson*    
Mary Ann Johnson    
Nancy G. Johnson   2001
Patricia M. Johnson Secretary - Military Science Army ROTC 2003
Phyllis H. Johnson University Librarian and Director Library 2008
Robert R. Johnson* Professor - Rhetoric, Composition, and Technical Communication 2019
Shirley A. Johnson Food Service Helper - Resident Hall Dining Services 1997
Prof. Vernon W. Johnson* Professor - Forestry 1999
Douglas R. Jones Sergeant 2016
Dr. B. Patrick Joyce* Professor - Economics 2012
Gloria A. Judnich Food Service Helper - Resident Hall Dining Services 1997
Lisa A. Jukkala Director - SPO 2019
Matt R. Jukkala Stores Clerk 2006
Dr. Larry M. Julien* Professor - Chemistry 2000
Clarice W. Julio Physics Department 1994
Clifford T. Junttonen Carpenter III-Building Maintenance 2001
Kenneth J. Junttonen Energy Management Shift Operator 2008
Lani K. Junttonen Custodian 2017
Donald W. Juntunen Building Mechanic - Student Development Complex 1999
Rosella M. Juntunen Staff Assistant 2013
Dr. Martin F. Jurgensen* Professor - School of Forest Resources and Environmental Science 2016
Mary F. Jurgensen Scheduling Coordinator 2003
Janet P. Kaarto Managerial Secretary - Corporate Relations  
Donald R. Kahila   1984
Donald J. Kalcich    
Sandra Kalcich Staff - Dining Services 2020
Dr. Jorma Kalliokoski* Professor - Geology 1999
Michele Kamppinen Staff - Electrical and Computer Engineering 2021
George E. Kargela Equipment Operator III - Grounds 1998
Carlo W. Karkkainen Senior Research Engineer - Institute of Mineral Research 1994
Mrs. Angela F. Karry   2004
Sherry L. Kauppi Aff Act Off/Dir Aff Pgms 2011
Dr. Raymond W. Kauppila, P.E.* Professor - Mechanical Engineering 1999
James R. Kaura Equipment Operator I 2012
Theodore H. Kearly* Professor - Physical Education 1999
John W. Keck Senior Research Engineer/Scientist 1999
Dr. Rolland O. Keeling Jr* Professor - Physics 1985
Dr. Robert E. Keen* Professor - Biological Sciences 2011
Margaret T. Kekko    
Marie A. Kellan Marketing Support Specialist - Student Marketing 1999
Prof. Thomas L. Kelley* Professor - School of Technology 2001
Alvin C. Kempainen Manager 1998
John H. Kemppainen Energy Management Assistant 2010
Dr. William A. Kennedy* Professor - Cognitive and Learning Sciences 2017
Dr. David H. Kenny* Professor - Chemistry 1989
David J. Kent Database Administrator 2017
Jackie A. Kentala Custodian 2018
Charles Kerfoot* Professor - Biological Sciences 2020
James H. Kerr Associate Director for Transfer Admissions 2002
John A. Kiefer Research Engineer II 2017
Jane Kiiskila    
Laurie A. Kiiskila Staff - Facilities 2019
John M. Killmar Sr Director of Housing 2006
Don W. Kilpela Textbook Manager 2018
Mark E. Kilpela Research Associate 2011
Paul M. Kilpela Research Associate 2013
Dr. Nam K. Kim* Professor - Chemical Engineering 2006
Julia King* Professor - Chemical Engineering 2020
Nancy E. Kinnett Administrative Aide 8 2016
George A. Kinnunen    
Steven Kinnunen Staff - Facilities 2020
Dr. Joseph B. Kirkish* Professor - Humanities 1999
Laurie L. Kirkish Custodian 2019
Karla Kitalong* Professor - Humanities 2020
Vicki Kivela Staff - Dining Services 2020
William L. Klein Trades Supervisor 2003
Dr. R. Eugene Klippel* Sabbatical 2003
Dr. R. Eugene Klippel* Dean - School of Business and Economics 2016
Suzanne E. Knott Executive Secretary 2009
Mary Knuuttila Staff - Advancement 2020
Edward J. Koepel* VP and Professor Operations and Finanance/Metallurgical Engineering 1999
Kathryn H. Kokkila Accounting Services 1999
Robert W. Kolkka* Professor - Mathematics 2014
John V. Komula    
Linda K. Korpela Manager - Donor Outreach and Communication 2017
Orval F. Korpela Department Secretary - Forestry 2007
Gail K. Koskela Supervisor Data Entry - Human Resources 2001
Jacquelyn Koskela Dining Services 1997
Clark P. Koski Custodian 2016
Corinne A. Koski Food Service Helper - Resident Hall Dining Services 2001
Paul I. Koski* Professor 1999
Marie H. Kotila    
Mary Kowacic   2014
Dr. Kenneth J. Kraft* Professor - Forestry/Wood Products and Biological Sciences 1996
Robert A. Kraft Custodian - Resident Hall Facilities  
Ruth I. Kramer Engineer/Scientist/Academic Advisor 2014
Donna M. Krapu Cook 2013
Dr. H. Robert Krear, Ph.D.    
Donald Kreher* Professor - Mathematical Sciences 2020
Michael V. Krenitsky* Library Director 1999
Dr. Gordon P. Krueger* Dean -Engineering and Professor - Civil/Wood Engineering 1999
David C. Krym Library Specialist - J.R. Van Pelt and Opie Library 2000
Christine H. Kuester Custodian 2019
John H. Kuisti* Professor - Math Sciences 1994
Anand K. Kulkarni* Professor - Electrical and Computer Engineering 2010
Beverly J. Kunick Secretary 2002
Nancy M. Kupari Storekeeper 2003
Patricia K. Kyllonen Director - HR Information Systems 2019
Gregory P. Labeau Building Mechanic II 2015
Virginia V. LaCasse Library Assistant 6 - J.R. Van Pelt and Opie Library 1998
James A. LaHaie Manager - Memorial Union 2002
Jon P. Lahaie Cook 2004
Mary A. Laitinen Bakers Helper 2011
Sheila M. Laitinen Custodian 2018
Peter E. Laks* Professor - School of Forest Resources and Environmental Science 2016
Stanley F. LaMuth Senior Telecommunications Engineer I 2009
Jay Lanctot   1994
Yvonne M. Lander Office Assistant 5 2015
Arnold B. Landstrom Senior Met 1999
Dr. Larry D. Lankton* Professor 2012
Jeanne M. Lantto Food Service Helper 2006
Keith W. Lantz   2006
Mrs. Scharlotte LaPointe Executive Secretary - Forestry 1983
Andrea Lappi Staff - Physics 2021
Dennis Larsen Research Assistant 2001
Janet H. Larson Office Assistant 5 2016
Peter R. Larson Carpenter 2011
Prof. John J. LaRue Jr* Professor - Electrical Engineering 1996
Dennis J. Lasanen Electrician 2010
Raymond E. Lasanen Manager - Purchasing 2017
Roger E. Laub Jr Office Assistant - Merchandising Operations Campus Bookstore 2010
Denise Laux Staff - Chemistry 2020
Karla J. Lawton Psychiatric Nurse/LPC Counselor 2002
Elaine S. Lean    
Dr. David G. Leddy Associate Professor 2002
Dr. Jong K. Lee* Professor - Materials Science and Engineering 2007
Dr. Jong K. Lee* Research Professor - Materials Science and Engineering 2013
Dr. Sung M. Lee* Professor - Physics 2000
Dr. Leslie Leifer* Professor - Chemistry 2002
John M. Leonard Supervisor - Dining Svcs 2008
Robert J. Leonard Manager 1999
Corrine A. Leppen Administrative Aide 2008
David Lepse Head of Reference - Van Pelt and Opie Library 2009
Dennis T. Lewandowski Senior Lecturer 2016
Dr. Gilbert N. Lewis* Professor - Mathematical Sciences 2012
Dr. Gilbert N. Lewis* Associate Professor 2011
Mary L. Lewis Cook 2003
Paul H. Lewis* Professor - Electrical and Computer Engineering 2000
Richard Liba* Assistant Professor - Humanities 1997
Dr. Barbara B. Lide* Professor 2003
Dr. John B. Ligon* Professor - ME-EM 2006
Prof. Merril S. Lind* Professor Electrical Engineering 1999
Thomas W. Lindsey Resident Counselor 1996
Patricia A. Lins Director - Education Technology and Online Learning 2011
Paul S. Lishinski Mail Services 2010
Randy Little Staff - Merchandising Operations 2021
Janet A. Locatelli* Professor - J.R. Van Pelt Library 2001
Dr. Ted W. Lockhart* Professor - Humanities 2010
Dr. Marshall W. Logue* Associate Professor 2009
Dr. Marshall W. Logue* Professor - Chemistry 2011
Keith Lohman Staff - Facilities 2021
James C. Loman Director - Academic Services 2016
Andrea Longhini Staff - College of Forest Resources and Environmental Science 2020
Frederic R. Lonsdorf Skiing Coach and Mont Ripley Manager 1995
James R. Loshaw Supervisor - Recreation Area and Summer Athletics 1999
Dorothy C. Love Supervisor - Alumni Records Office 1984
George J. Love* Professor - English 1984
Dr. George W. Lower* Professor Metallurgical Engineering 1999
Mary Jane Lowney Director - Advancement Operations 2015
Dr. John L. Lowther* Professor - Computer Science 2009
Dr. Shu-Zu Lu Research Associate Professor - Metals and Materials Engineering 2005
Georgia M. Lucchesi Communications Secretary  
William G. Lucier* VP & Associate Prof Admin/Stud Serv and PE 1999
Dr. Dean C. Luehrs* Professor - Chemical Engrg 2000
Dr. Donald R. Lueking* Professor - Biological Sciences 2008
Kevin Luke Staff - Athletics 2021
Edward Lumsdaine* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2015
Dr. Anders E. Lund Director - Institute of Wood Research 2005
Evona L. Lutzke Senior Secretary 2002
James C. Lutzke News Bureau Manager 2001
Robert W. Maatta Professor of Practice 2017
Cynthia J. MacDonald Senior Systems Analyst 2011
R. Helen MacKenzie   1997
Carol A. MacLennan* Professor - Social Sciences 2017
Carol A. MacLennan* Professor 2014
Paulette M. Mahr Custodian 2006
Deborah A. Maki Office Assistant 5 2013
Edward W. Maki P.E. Engineering Design 2011
Jean E. Maki Secretary II 2002
Wesley J. Maki Metallurgical Technician - Ores Research Building 2014
Timothy T. Malette Senior Accounts Manager/Budget Analyst 2011
Dr. Charles E. Mandeville* Professor - Physics 1999
Mary M. Marchaterre Manager - Information Services for Development 2012
Gary F. Marcotte Manager - Data Solutions 2014
Michael G. Marcotte Building Attendant 2010
Lorraine M. Markham Custodian 2010
Ellen B. Marks University Librarian/Director - Library 2017
Robert L. Marr Manager, Information Services for Development 2010
Dr. Samson A. Marshall, Jr* Professor - Physics 1995
Dr. Patrick E. Martin Department Chair 2015
Dr. Susan R. Martin* Associate Professor 2013
Dr. Susan R. Martin* Professor - Social Sciences 2013
Joseph Martino Building Mechanic 2010
Noel E. Massie Data Entry - Biographical Records 1994
Verna K. Masters Library Assistant 5 - J.R. Van Pelt Library  
Sylvia Matthews Staff - College of Sciences and Arts 2021
Karen M. Mattila   1999
James A. Mattson Senior Engineering Academic Advisor 2010
Ronald Mauno Staff - Civil and Environmental Engineering and Business 2020
* Professor - Civil and Environmental Engineering 2020
Sharon A. Mayle Staff Assistant - Admissions 2001
Patrick D. McCarthy Staff - Sports and Recreation Operations 2019
Robert R. McCarthy Assistant Engineer/Scientist - Geological Engineering and Sciences  
Dr. Walter D. McCoy Assistant to Provost/Minority - Provost and VP for Academic Affairs 1997
Carol S. McCullah Staff - J R Van Pelt Library 2019
Susan B. McDaniel Office Assistant 6 2019
S. Douglas McDowell* Professor - Geological and Mining Engineering and Sciences 2016
William J. McGarry Vice President 2004
Dennis M. McKaig Senior Systems Analyst 2001
Dennis M. McKaig Staff - Visual and Performing Arts 2018
Elwin N. McKellar, Jr. Editor/Analyst 2005
William J. McKilligan Director - Labor Relations Training 2011
Roland E. McKinstry Research Associate 2006
Kathy McLean Secretary 6 2006
Kelly M. McLean Administrative Associate 2019
Dr. Kenneth M. McMillin* Professor - Mathematics and Director - Simulation Lab 1988
Terance L. McNinch Director - LTAP 2010
Guy A. Meadows Director - GLR Init/Robbins Chair 2019
Harold Meese* Dean of Students 1983
John H. Mehner Stores Clerk 2011
Dr. Ranjana K. Mehta    
Susan Mello Staff - Financial Services 2021
Gloria B. Melton Dean of Students 2011
Dr. Willie Melton* Professor - Social Sciences 2009
Dr. George D. Mendenhall Professor - Chemistry 2001
James W. Meteer Sr* Professor - Forestry 1984
James Meteer    
Jeanne Meyers Staff - Mathematical Sciences 2021
Lorraine Michaels   1995
Dr. Donald E. Mikkola* Research Professor 2000
Danny L. Miller Lecturer 2016
John J. Miller Supervisor - Lab 2010
Norbert J. Miller Equipment Operator I 2013
Dr. Roswell K. Miller* Professor - Forestry and Wood Products 1999
Ruth S. Miller    
Owen Mills Staff - Materials Science 2020
Steven R. Miner Coordinator - Counseling Services 2007
Diane J. Mitchell Math Teacher 2016
William K. Mitchell, Sr Coordinator for Sustainability 2012
Margaret M. Mleko Secretary 4 2011
Lori Monette Staff - Facilities 2020
Dr. Terry D. Monson* Professor - School of Business and Economics 2008
Judith A. Monticello Senior Administrative Associate/Research 2004
Pauline H. Moore Librarian 2004
Paulette G. Morin Library Assistant 5 2013
Faith Morrison Professor - Chemical Engineering 2021
Robert H. Mount* Professor - Physics 2000
Lisa G. Moyle Coordinator - Housing Operations 2014
Gail A. Mroz Stewardship Officer 2018
Dr. Glenn D. Mroz* President and Professor - Forestry 2018
Dorothy L. Mugford   2005
Patricia A. Muller Environmental Health and Safety Analyst 2019
Alvin J. Murphy Manager - Bookstore 1984
Lynn A. Murphy Office Assistant 5 2008
Pushpalatha Murthy* Dean - Provost Office 2020
Mark Myllyoja Staff - Transportation Services 2020
Martin C. Myllyoja Storekeeper - Central Stores 1998
Dr. Edward Nadgorny* Professor - Physics 2009
Diane L. Nakkula Administrative Assistant 2018
Susan G. Nakkula Office Assistant 3 2014
Nancy J. Naugle    
James T. Neher Custodian - Facilities Management 2008
Dr. Charles W. Nelson* Associate Professor 2011
Dr. Charles W. Nelson* Professor - Humanities 2011
Dr. Paul A. Nelson* Professor - School of Business and Economics 2017
Dr. Paul A. Nelson* Associate Professor 1997
Dr. Allen N. Niemi Director 2017
Frederick J. Niemi Maintenance Foreman - Physical Plant 1983
Michael K. Niemi Building Mechanic I 2017
Susan E. Niemi Office Assistant 6 2019
David F. Nitz* Professor - Physics 2019
Erik C. Nordberg Interim Head of Ref/Gvnmt Info 2013
David P. Nordstrom Associate Athletic Director - Facility and Operations 2018
Laura A. North Custodian 2017
Judith Nuottila Secretary 3 2007
Robert O. Nuottila Manager - Accounting Information Systems 2000
Daniel Nutini Staff - Dining Services 2020
Paula Nutini Staff - Advancement 2021
Robert J. Nutini Trades Helper - Resident Hall Services 2005
Ronald F. Nuttall Master Machinist II - Metals and Materials Engineering-Materials Science/Engineering 2001
Bernhardt C. Nyman   1984
June E. Nyman    
Dale O. O'Brien Facilities Manager 2017
Margo O'Brien Staff - Financial Services 2020
Helen S. O'Connor   1999
Ruth A. Ojala Office Assistant 5 2014
Marianne Ojanen Staff - Facilities 2019
Allen P. Olson Building Mechanic II 2017
Dewaine A. Olson Executive in Residence 1999
Milton L. Olsson* Professor - Visual and Performing Arts 2009
Dr. Gene M. Ortner* Professor - Mathematics 1999
Mark D. Osborne Project Manager/Research Leader 2019
Linda A. Osthoff Cook 2011
Charles W. Ouellette Engineering Facilities 2007
David L. Ouillette Associate Registrar 2001
Gena M. Ozanich   2010
Gary R. Palmer Stores Clerk 2005
Lorraine D. Palmer    
Aparna Pandey Staff - Chemistry 2021
Dr. Sudhakar M. Pandit* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2012
Charles B. Paoli Custodian 2012
Cheryl L. Paoli Cook 2014
Alice M. Papke Senior Operator Dispatcher 2006
Sharron Paris Director - Registrar 2008
Gerald H. Parker Professor and Director of Research 2011
Ronald J. Parker Public Safety Officer 2014
Arnold P. Parks Trades Helper 2009
Philip N. Parks Assistant Professor 2002
Dr. Chris E. Passerello* Professor 2014
Michael R. Patterson Associate Director 2019
Dr. Milton Oliver Peach* Professor - Engineering Mechanics 1999
Dale W. Pearson Building Mechanic II 2011
Donna L. Peck Administrative Associate - Graduate School 1998
Dr. Barry M. Pegg* Professor - Humanities 2007
Valerie E. Pegg Director of Rozsa Center 2007
Karol I. Pelc* Professor 2005
David C. Pelli Building Mechanic II 2013
Wayne D. Pennington* Dean and Professor - College of Engineering 2018
Margaret L. Perander Administrative Aide 7 2018
David Perram Staff - Civil and Environmental Engineering 2020
Shirley M. Perreault Food Service Utility Helper 2010
James E. Perron Custodian 2017
Darlene Emily Persha    
B. Kathleen Petaja Secretary 4 2008
Mary T. Peters Office Assistant 5 2013
Dorothy L. Peterson Financial Aid Officer 2008
Joann L. Peterson Retail Specialist 2002
Dr. Rolf O. Peterson* Professor - School of Forest Resources Environmental Science 2006
Susan A. Peterson Staff Assistant 2004
Orlando P. Phillippi   2007
Johnnie E. Phillips Stock Clerk - Resident Hall Dining Services 1999
Linda D. Phillips P.E. Professor of Practice 2009
James B. Pickens Professor 2015
Jill E. Pietila Coordinator - Grad Admissions/Grad School 2004
Charles W. Pihlaja    
Janet M. Pikkarainen Administrative Aide 2012
Janey Pindral Staff - International Programs 2021
Dr. Anton J. Pintar* Professor - Chemical Engineering 2002
Joseph V. Pizzi Grounds Person 2001
Tony J. Pleshe Mechanic 2006
Dr. Bruce J. Pletka Professor 2016
Dr. Mark R. Plichta* Professor - Materials Science and Engineering 2014
Linda M. Poisson Custodian 2008
Elizabeth A. Pollins Assistant to the Vice President 2019
Joanne M. Polzien Executive Director - Compliance, Integrity, Safety 2019
Dr. David A. Poplawski* Associate Professor 2016
Dr. David A. Poplawski* Professor - Computer Science 2018
Jack B. Porritt    
Dr. V. R. Potnis* Professor - Physics 1996
Sally L. Powers Specialized Clerk - Air Force ROTC 1997
Dr. William J. Powers* Professor - Literature 1998
Martha M. Poyhonen Registrar's Office 2010
David W. Pray Lecturer 2005
Beverly A. Prieskorn Executive Secretary - Registrar 2001
Kathe A. Prince Senior Doc Specialist 2004
Richard F. Prince Assistant Manager 2004
Marcia S. Pruner Research Engineer/Science I 1998
Duane E. Puuri Building Mechanic II 2020
Edwin E. Puuri   2004
Kimberly Puuri Staff - Mathematical Sciences 2021
Anita L. Quinn    
Barbara E. Radigan Office Assistant 1998
J. Bruce Rafert Dean - Grad School and Distance Learning/Graduate School 2004
Martin R. Raffaelli   1995
Martin A. Raffaelli Building Mechanic 2010
Jack D. Raisanen Construction and Operations Manager 1999
John H. Raisanen Building Mechanic 2004
Margaret F. Ralph Administration 2013
George A. Rangus Supervisor - Print Shop - University Marketing and Communications 2005
V.C. Rao Komaravolu (KVC Rao) Professor - Mechanical Engineering 2020
Douglas D. Rappley Placement Director 1981
Frederick Rauch    
Evelyn Rauhio   2005
Delmar R. Rautiola Steam Fitter - Building Maintenance Facilities Management 2014
Lisa Redding Staff - Purchasing 2020
Elizabeth Reed Professor - Mathematical Sciences 2020
Hilia E. Reini Executive Secretary 2005
Richard A. Reini Grounds - Facilities Management 1996
Adrene J. Remali Manager - Financial Aid Info Systems 2003
Adrene J. Remali Business Systems Analyst 2008
Larry Remington   2011
Lawrence J. Remington Professor 1984
David H. Reynolds    
Dr. G. Fredric Reynolds    
Terry S. Reynolds* Professor - Social Sciences 2012
Terry S. Reynolds* Professor 2012
Larry J. Rheault Mail Specialist II 2010
Delore L. Ricard   1998
Mrs. M. Jean Richards   2004
Richard G. Richards Master Machinist - Chemical Engineering 1998
Dana L. Richter Research Engineer/Scientist II 2018
Earl G. Rintala Electrical Department Machine Shop 2012
Ronald C. Rivest Mail Specialist II 2015
Mark C. Roberts* Professor of Economics 2014
George W. Robinson* Curator/Professor - Geological and Mining Engineering Sciences 2013
Ronald S. Roblee* Professor - Mathematical Sciences 2007
Thomas A. Rodeheffer Supervisor Lab - Biological Sciences 2005
Roger L. Rogge Director - Support Services 1995
Dolores P. Romano Food Service Helper 2012
Prof. Joseph A. Romig* Professor 1999
Shirley L. Ronkainen    
Donald H. Rose   2003
Dr. William I. Rose, Jr.* Professor - Geological and Mining Engineering and Sciences 2012
Dr. William I. Rose, Jr.* Professor/Faculty and Former Chair 2012
Patricia E. Ross Office Assistant 3 2011
Stephen R. Rossi Data Specialist 2013
Ann M. Roth Policy and Procedure Coordinator 2011
John R. Roth Custodian 2009
Jane T. Rothenberger    
Margaret P. Rothenberger Office Assistant 5 2016
Daniel M. Rouleau Staff - Facilities 2019
Mary L. Rouleau    
John A. Rovano Director - Facilities Management 2012
Robert J. Rowe Training Specialist - Senior Design 2011
William G. Rowe Librarian 1998
Christopher Roy Staff - Athletics 2020
Dr. Otto G. Ruehr* Professor - Mathematics 1997
Yvonne M. Rule    
Carolyn A. Rundman Teacher/Director 2006
Dr. Karl B. Rundman* Professor - Metallurgical and Materials Engineering 2003
Nils P. Ruonavaara Engineer/Scientist 2015
Barbara J. Ruotsala Administrative Aide 2013
Steve Ruotsala Building Mechanic 2010
Cheryl P. Saarinen Secretary 4 2010
Dr. Harley L. Sachs* Associate Professor - English 1998
Mir Mehran Sadri-Sabet Professor - Engineering Fundamentals 2021
Joseph Sager   2010
Robert L. Sajdak* Professor - Forestry 1999
Daniel E. Salo Custodian/Event Associate 2014
Dennis E. Salo Supervisor Building Operations - Building Custodial Services 2001
Karen Salo Staff - College of Sciences and Arts 2021
Dr. L. Bogue Sandberg* Professor - Civil and Environmental Engineering 2007
Dr. Vernon R. Sandel* Professor - Chemistry 1999
Ciro A. Sandoval* Professor - Humanities 2014
Sharon L. Sandretto Executive Secretary 2011
John O. Sanregret    
Dr. Henry S. Santeford Jr* Associate Professor 2001
Dr. Henry S. Santeford Jr* Professor - Civil and Environmental Engineering 2002
Donald J. Savera Outreach Coordinator 2005
Michelle A. Saxton Departmental Coordinator 2004
Gina M. Sayen Administrative Assistant 2017
Judy L. Schaefer Administrative Aide 8 - Biomedical Engineering 2014
Virginia M. Schaller Administrative Assistant 2013
Gary Schlaff Staff - Civil and Environmental Engineering 2021
Daniel J. Schmitt Mail Service Specialist 2012
Jeanne M. Schmitt Office Assistant 5 2012
William P. Schneiderhan    
Gerhardt Schreiber   1998
Joan Schumaker-Chadde Staff - Civil and Environmental Engineering 2020
James L. Schultz    
Mary R. Schutz Staff - Dining Services 2019
Valeria M. Schwantz Purchasing Agent 2001
Lois Sedar Staff - Athletics 2020
Valerie E. See Admin of Services 2010
Dr. Maximilian J. Seel* Professor 2016
Lowell D. Seeley Energy Management Shift Operator 2004
Bruce E. Seely Dean 2018
Nancy S. Seely    
Ellen Y. Seidel Head Collection Management/Tech Services 2015
Dr. Steven R. Seidel Professor - Computer Science 2014
Susan J. Sergey Senior Executive Secretary 2014
James F. Sertich Staff - Dining Services 2019
Mark J. Sertich, Jr. Head Coach Hockey 2003
Jeanine D. Sewell Clncl/Cns Psych/Psy Nurse-Counseling Svcs 2000
Dr. William C. Sewell* Professor 2003
Paul D. Shandley* Professor - Physics 1999
Dr. William R. Shapton* Professor/Director Distance Learning Program - MEEM 2004
Terry L. Sharik Dean/Robbins Chair 2018
Deborah L. Sheldon Executive Director - Budget/Planning 2019
Dr. Stephen G. Shetron* Professor - Forestry 1998
Diane Shoos Professor - Humanities 2021
Ronald M. Sibbald    
Beth R. Sickler Departmental Coordinator 2017
Carol Sickler Staff - Financial Services 2020
Charles W. Sieders Telecommunication Engineer 2003
Sharlene J. Sliger Office and Account Assistant 2008
Dr. Martha Sloan* Professor and Associate Chair 2013
Judith Smigowski Supervisor Finance Data Entry/Accounting Specialist/Administrative Aide-Registrar's Office 2002
2018
Dr Darrell W Smith* Professor - Metallurgical Engineering 1998
Gary L. Smith Data Specialist 2012
Dr. Raymond L. Smith* President and Professor - Metallurgical Engineering 1999
Rita F. Smith Staff Assistant 2012
Robert K. Snortland Lecturer - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 1997
Karen A. Snyder Administrative Aide 2010
Dr. Thomas P. Snyder* Professor - Biological Sciences 2015
Dr. Virgil W Snyder* Professor - Engineering Mechanics 1999
Alice F. Soldan    
Ted J. Soldan Theater Shop Supervisor 2008
Barry D. Solomon* Professor 2016
Dr. Jon A. Soper* Professor - Electrical and Computer Engineering 2001
Dr. Sheryl A. Sorby* Professor 2011
Andre Soumis Staff - Sports and Recreation Operations 2021
Robert A. Soumis Manager of Payroll Services 2010
Denise R. Spagnotti Business Systems Analyst 2014
Dr. Robert J. Spahn* Professor - Mathematics 1998
Dr. James D. Spain* Professor - Biochemistry 1996
Theresa S. Spence Librarian 2004
Dianne B. Sprague Assistant Professor 2010
William J. Sproule* Professor 1996
William J. Sproule* Professor - Civil and Environmental Engineering 2017
Mary F. Stafford    
Martha S. Staresnick    
Marlene C. StClair Senior Operator/Dispatcher - Public Safety 2001
Dr. D. W. Stebbins* Vice President - Academic Affairs 1999
Prof. Robert C. Stebler* Professor - Applied Technology 1997
Katherine A. Steiger    
Dr. Dale F. Stein* President 1999
Prof. Helmuth M. Steinhilb* Professor 1979
Dr. Suzanne A. Stephens* Professor 2016
Gina Stevens Staff - Social Science 2021
Mary E. Stevens Staff - Student Affairs and Advancement 2019
JoAnne R. Stimac Administrative Aide 2014
Mary E. Stimac Custodian 2013
Robert C. Stinson    
Gloria J. Strieter Executive Secretary 2005
David R. Strong Senior Programmer/Analyst 2012
Esther N. Strong Administrative Secretary 1983
Michael R. Strucel Custodian - Athletic/Recreational Facility Operations 2008
Dr. Bernard C. Sun Associate Professor - Institute of Wood Research 1997
Dr. Narasipur V. Suryanarayana* Professor - Mechanical Engineering 2000
William R. Sved Library Assistant 5 2009
Dr. Grace L. Swartz* Professor - Chemistry 2000
Gail A. Sweeting Digital Content Manager 2017
David J. Swykert   2006
Nancy Taglione Clinical Social Worker 2021
Dr. Dale R. Tahtinen Vice President 2016
David E. Taivalkoski Director - Energy/Sustainability/Maintenance 2017
Mary R. Takala Stores Clerk II 2003
David A. Talford Research Engineer/Science II 1997
Peter M. Tampas* Professor - School of Technology 2003
Phyllis K. Tapani Administrative Aide - School of Technology 1995
Mary L. Tassava Office Assistant 6 2015
Cecelia J. Tembreull   2002
Robert D. Tembreull Mgr Res Acctg 2002
Joel L. Tepsa Building Mechanic II 2016
Duane M. Thayer* Professor - Metallurgical Engineering 1997
Sheri Korby Thomas    
Beatrice R. Thornton Supervisor-Chem Labs 1999
Margaret M. Thornton Office and Account Assistant 2012
Prof. Sam B. Tidwell* Professor - Business and Economics 1984
Richard E. Tieder Projects Manager 2002
Lorraine H. Tomasi Manager - Gift Planning Admin 2011
Michael J. Tomasi    
Dr. Curtis J. Tompkins* President 2004
Wayne A. Torgeson    
Bruce A. Townsend Maintenance Mech IV-Building Maintenance  
Robert W. Trevethan Equipment Operator III - Grounds 2001
George Trevino Associate Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 1998
Karen L. Trusock Mgr 2002
Alvin R. Turnquist   1996
James A. Turnquist Director - Student Career Development 2015
Paul H. Tussing   1999
Charlotte A. Tyler Senior Clerk - Bookstore 1998
Dr. Madhukar Vable* Associate Professor 2016
Dr. Madhukar Vable* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2016
Charles D. Van Karsen* Professor - Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2018
Marie Velics   1995
Judy K. Verran Food Service Helper 2019
Sarah C. Vertin Coordinator for Gift Planning Admin 2018
Prof. Thomas E. Vichich* Professor 1999
Thomas M. Vichich    
Dr. Carl R. Vilmann* Associate Professor 2016
Dr. Carl R. Vilmann* Professor Mechanical Engineering-Engineering Mechanics 2016
Marilyn J. Vogler Associate Director 2010
Kenneth Vrana Professor - Forestry 2019
R. Craig Waddell* Professor - Humanities 2019
Bradford W. Wagner Coordinator - Academic Services 2013
Bruce F. Wagner General/Auxiliary Accounting Manager 2001
Jack Wakeham    
Dr. Christa L. Walck* Professor - School of Business and Economics 2016
Dr. Christa L. Walck* Associate Provost 2016
Dennis K. Walikainen Senior Content Specialist 2015
Lawrence A. Wall Psychiatric Social Wkr 2017
Donna M. Walstrom Office Asst 3 2008
Diane M. Wareham Office Assistant 6 2018
Donald D. Wareham    
Anne C. Warrington Senior Lecturer in Accounting 2015
Robert O. Warrington* Professor and Dean - Pavlis Honors College 2016
Dr. Terrell L. Warrington Associate Professor - Chemistry 1998
Jane Elizabeth Waters Administrative Assistant 2015
Linda Watson Staff - Dean of Students Office 2020
Lynn W. Watts Financial Aid Officer 2000
Dr. Vernon B. Watwood* Professor - Civil Engrg 1997
Prof. Arthur S. Weaver* Professor - Engineering Mechanics 1999
Pamela A. Wehr Learning Spect/Writing Ct-Humanities 2001
Prof. Warren O. Weingarten* Professor - School of Technology 1998
Dr. Klaus J. Weinmann* Professor 2003
Dr. Sigrid Weinmann* Professor 2003
John T. Welch Cook 2007
Robert J. Wenc Manager - MTU Apartments 2005
Michael S. Wertheim* Professor - Physics 2003
Ann H. West Director, InCommon 2015
Robert L. Whipple Rsch Engr/Sci II/Instructor 2012
Dr. Calvin L. White* Professor - Materials Science and Engineering 2013
Barbara J. Whitman   2015
Dr. Bertwell K. Whitten* Professor - Biological Sciences 1999
Gary A. Wickstrom Registrar 1999
Frances M. Wiideman Director ESL 2011
Dr. Dennis O. Wiitanen* Professor/Associate Chair 2012
Indra D. Wijayratne Associate Professor 2007
Barbara J. Wilder    
Donald S. Williams Director 2017
Dr. Edwin T. Williams* Professor - Chemistry and Chemical Engineering 1999
Dr. John G. Williams* Professor - Chemistry 2006
Michael F. Wilmers Engineering Construction 2011
Rex L. Wilson Senior Advancement Officer 2017
Carol Wingerson Staff - Graduate School 2020
Rodney E. Winquist Engineer/Grounds Supervisor 2001
Dr. Michael D. Wirt Corporate Relations Director 1996
Denise K. Wirtanen Administrative Aide 8 2019
Michele L. Wirtanen Executive Assistant/ADA Rehab Act Coord 2016
Prof. Walter M. Wisti Professor - Civil Engineering 2004
Mary L. Witting Sr Operator Dispatcher 2011
Christopher Wojick Staff - Civil and Environmental Engineering 2021
Kathleen S. Wollan Secretary 3 2014
James R. Wood    
Dr. Clyde E. Work* Professor - Engineering Mechanics 1998
Patricia M. Worth Food Servce Helper-Resident Hall Dining Services 2005
Albert F. Wuori Sr Res Engr/Sci II-Keweenaw Res Ctr 1999
Dr. William L. Yarroch Associate Professor 2014
J. Richard Yeo Senior Director 2007
Mary L. Yeo Staff - Financial Services 2019
Dr. Donald G. Yerg* Professor - Physics 1999
Dr. Charles T. Young* Professor - Geological and Mining Engineering and Sciences 2006
Dae S. Young Associate Professor 2006
William A. Yrjana Research Associate 2008
Jean E. Zimmer Curator 1986
Dr. Robert E. Zulinski Associate Professor 2000