Graduate Program Directors and Faculty

Graduate Program Program Director Program Assistant Program Advisors
Accounting (MS, Accelerated Masters) Joel Tuoriniemi Sheila Milligan See Advisors
Advanced Electric Power Engineering (Certificate) Leonard Bohmann Joan Becker See Advisors
Applied Cognitive Science and Human Factors (PhD, MS) Kelly Steelman Gina Goudge See Advisors
Applied Ecology (MS) Andrew Storer See Advisors
Applied Natural Resource Economics (MS) Gary Campbell See Advisors
Applied Science Education (MS) Shari Stockero Judy Hilss See Advisors
Atmospheric Sciences (PhD) Raymond Shaw Lucille Zelazny See Advisors
Biochemistry and Molecular Biology (PhD) Ashutosh Tiwari See Advisors
Biological Sciences (PhD, MS) Rupali Datta Patricia Asselin See Advisors
Biomedical Engineering (PhD, MS, Accelerated Masters) Feng Zhao Coreen Dompier See Advisors
Chemical Engineering (PhD, MS, Accelerated Masters) Julie King Taana Kalliainen See Advisors
Chemistry (PhD, MS, Accelerated Masters) Lynn Mazzoleni Kimberly McMullan See Advisors
Civil Engineering (MS, Accelerated Masters, PhD) Veronica Webster Angela Keranen See Advisors
Computational Science and Engineering (PhD) Warren Perger Joan Becker See Advisors
Computer Engineering (MS, Accelerated Masters, PhD) Michael Roggemann Joan Becker See Advisors
Computer Science (PhD, MS, Accelerated Masters) Zhenlin Wang Cheryl Simpkins See Advisors
Data Science (Certificate, MS) Mari W. Buche Alex Guth See Advisors
Electrical Engineering (PhD, MS, Accelerated Masters) Michael Roggemann Joan Becker See Advisors
Engineering Mechanics (MS, Accelerated Masters) Craig Friedrich Julie Foster See Advisors
Environmental Engineering—MS (MS, Accelerated Masters) Veronica Webster Angela Keranen See Advisors
Environmental Engineering (PhD) Noel Urban Angela Keranen See Advisors
Environmental Engineering Science (MS) Veronica Webster Angela Keranen See Advisors
Environmental and Energy Policy (MS) Carol MacLennan Amy Spahn See Advisors
Environmental and Energy Policy (PhD) Carol MacLennan Amy Spahn See Advisors
Forest Ecology and Management (MS) Andrew Storer See Advisors
Forest Molecular Genetics and Biotechnology (PhD, MS) Andrew Storer See Advisors
Forest Science (PhD) Andrew Storer See Advisors
Forestry (Accelerated Masters, MForestry, MS) Andrew Storer Stacy Cotey See Advisors
Geographic Information Science (MS, Accelerated Masters, MForestry) Mike Hyslop Stacy Cotey See Advisors
Geological Engineering (PhD, MS) Thomas Oommen Kelly McLean See Advisors
Geology (PhD, MS) Thomas Oommen Kelly McLean See Advisors
Geophysics (PhD, MS) Thomas Oommen Kelly McLean See Advisors
Hybrid Electric Drive Vehicle Engineering (Certificate) Jeffrey Naber Marlene Lappeus See Advisors
Industrial Archaeology (MS) Carol MacLennan Amy Spahn See Advisors
Industrial Heritage and Archaeology (PhD) Carol MacLennan Amy Spahn See Advisors
Integrated Geospatial Technology (MS, Accelerated Masters) Eugene Levin, CP Peggy Gorton See Advisors
International Profile (Certificate) Alex Mayer Angela Keranen See Advisors
Kinesiology (Accelerated Masters, MS) Steven Elmer Terry Anderson See Advisors
Master of Business Administration (MBA) Rebecca Middlebrook See Advisors
Master of Engineering (MEng) Leonard Bohmann Faye Dompier See Advisors
Materials Science and Engineering (PhD, MS, Accelerated Masters) Stephen Hackney Beth Sickler See Advisors
Mathematical Sciences (MS, PhD) Jiguang Sun Margaret Perander See Advisors
Mechanical Engineering (MS, Accelerated Masters) Craig Friedrich Julie Foster See Advisors
Mechanical Engineering–Engineering Mechanics (PhD) Craig Friedrich Julie Foster See Advisors
Medical Informatics (MS) Guy Hembroff Peggy Gorton See Advisors
Mining Engineering (PhD, MS) Thomas Oommen Kelly McLean See Advisors
Nanotechnology (Certificate) John Jaszczak Kimberly Oldt See Advisors
Physics (PhD, MS) Jacek Borysow Kimberly Oldt See Advisors
Graduate Certificate in Post-Secondary STEM Education (Certificate) Shari Stockero Judy Hilss See Advisors
Rhetoric, Theory and Culture (PhD, MS) Scott Marratto Jacqueline Ellenich See Advisors
Sustainability (Certificate) David Shonnard Robert Handler See Advisors
Sustainable Water Resources Systems (Certificate) Noel Urban Carol Asiala See Advisors
Peace Corps Master's International Program Program Coordinator Program Assistant Program Advisors
Applied Natural Resource Economics (MS) Gary Campbell See Advisors
Applied Science Education (MS) Kedmon Hungwe Judy Hilss See Advisors
Biological Sciences (MS) Casey Huckins Patricia Asselin See Advisors
Civil and Environmental Engineering (MS) David Watkins
Brian Barkdoll
Angela Keranen See Advisors
Computer Science (MS) Jean Mayo See Advisors
Electrical and Computer Engineering (MS) Leonard Bohmann Joan Becker See Advisors
The Loret Miller Ruppe Program in Forestry (MS, MForestry, MGIS) Audrey Mayer See Advisors
Mechanical Engineering (MS) John Gershenson
Michele Miller
Jillian Isaacson See Advisors
Mitigation of Geological Natural Hazards (MS) John Gierke Kelly McLean See Advisors
Rhetoric, Theory and Culture (MS) Craig Waddell See Advisors