SENATORS
and ALTERNATES � 2017-18
CONSTITUENCY |
SENATOR |
ALTERNATE |
TERM ENDS |
ACADEMIC DEPARTMENTS |
|
||
Army/Air
Force ROTC |
Mark
Holmstrom |
Paul
Loomis |
2019 |
Biological
Sciences |
W.
Charles Kerfoot |
Michael
Gretz |
2018 |
Biomedical
Engineering |
Rupak Rajachar |
Megan
Frost |
2018 |
Chemical
Engineering |
Michael
Mullins |
Tomas
Co |
2018 |
Chemistry |
Martin
Thompson |
Andrew
Galerneau |
2018 |
Civil
and Environmental Engineering |
Brian
Barkdoll |
Zhanpin You |
2019 |
Cognitive
and Learning Sciences |
Kedmon Hungwe |
Shane
Mueller |
2018 |
Computer
Science |
Charles
Wallace |
Laura
Brown |
2019 |
Electrical
and Computer Engineering |
Christopher
Middlebrook |
Paul
Bergstrom |
2018 |
Engineering
Fundamentals |
VACANT |
Brett
Hamlin |
2020 |
Geological
and Mining Engineering |
James
Wood |
Simon
Carn |
2019 |
Humanities |
Carlos
Amador |
Stefka Hristova |
2019 |
Kinesiology
and Integrative Physiology |
William
Cooke |
Tejin Yoon |
2020 |
Library |
**Nora
Allred |
Jenn
Sams |
2018 |
Material
Science and Engineering |
Larry
Sutter |
VACANT |
2019 |
Mathematical
Sciences |
Jason
Gregersen |
Philip
Kendall |
2018 |
ME-EM |
Radheshyam Tewari |
Ossama Abdelkhalik |
2020 |
Physics |
Claudio
Mazzoleni |
Petra
Huentemeyer |
2020 |
School
of Business and Economics |
Robert
Hutchinson |
Roger
Woods |
2020 |
School
of Forestry |
James
Schmierer |
Mark
Rudnicki |
2019 |
School
of Technology |
Mohsen
Azizi |
Sunil
Mehendale |
2019 |
Social
Sciences |
Sam
Sweitz |
Adam
Wellstead |
2020 |
Visual
and Performing Arts |
Michael
Christianson |
Lisa
Gordillo |
2019 |
SENATOR-AT-LARGE |
|
||
At-Large
Faculty |
Anne
Beffel |
|
2018 |
At-Large
Faculty |
Yu
Cai |
|
2019 |
At-Large
Faculty |
Xiohu Xia |
|
2018 |
At-Large
Faculty |
VACANT |
|
2020 |
At-Large
Staff |
Rachel
Jones |
|
2019 |
At-Large
Staff |
David
Gaede |
|
2020 |
PROFESSIONAL STAFF UNITS |
|
||
Academic
Services A |
Jeffrey
Toorongian |
Nancy
Barr |
2020 |
Academic
Services B |
John
Velat |
Christopher
Gilbertson |
2018 |
Academic
Services C |
Glenn
Larkin |
Jennifer
Eikenberry |
2019 |
Administration |
Jacob
Guter |
Brian
Cadwell |
2020 |
Auxiliaries |
Cayce
Will |
Ruth
Archer |
2020 |
Finance |
Karen
Siekas |
Joan
Hoffman |
2020 |
Library |
**Nora
Allred |
Jenn
Sams |
2018 |
Research |
Jessica
Brassard |
Brent
Burns |
2020 |
Student
Affairs & Advancement A |
Stephen
Patchin |
Sharon
Attaway |
2020 |
Student
Affairs & Advancement B |
VACANT |
VACANT |
2018 |
Student
Affairs & Advancement C |
VACANT |
Bryan
Weathers |
2018 |
Technology |
Matt
Freitag |
David
Chard |
2019 |
OFFICIAL NON-VOTING LIAISON MEMBERS |
|
||
Graduate
Faculty Council |
Andrew
Storer |
|
|
Graduate
Student Government |
Travis
Wakeham |
||
Staff
Council |
VACANT |
||
Undergraduate
Student Government |
Matthew
Thompson |