Facilities Management

Staff Listing (A–Z)

Travis Aho

Travis Aho

  • AutoCAD Technician
Rick Ahola

Rick Ahola

  • Building Mechanic II
Tom Anderson

Tom Anderson

  • Custodian
Sharon Bailey

Sharon Bailey

  • Energy Management Shift Operator
Todd Ball

Todd Ball

  • Energy Management Shift Operator
Danielle Bankemper

Danielle Bankemper

  • Custodian
Tom Bauer

Tom Bauer

  • Equipment Operator I
Melissa Beaudoin

Melissa Beaudoin

  • Custodian
Donna Berryman

Donna Berryman

  • Custodian
Eric Bjorn

Eric Bjorn

  • Construction Manager
Cheryl Bloom

Cheryl Bloom

  • Custodian
Scott Brinkman

Scott Brinkman

  • Custodian
Shannon Brodeur

Shannon C. Brodeur

  • Department Coordinator
Lori Carne

Lori Carne

  • Custodian
Bettyann Caron

Bettyann Caron

  • Custodian
Joseph Caron

Joseph Caron

  • Custodian
Lynett Cruickshank

Lynett Cruickshank

  • Custodian
James D'Luge

James D'Luge

  • Building Mechanic II
Raymond Defoe

Raymond Defoe

  • Custodian
Christopher Dessellier

Christopher Dessellier

  • Building Mechanic II
Bruce Dickie

Bruce Dickie

  • Custodian
Germaine Dube

Germaine Dube

  • Custodian
Paula Dube

Paula Dube

  • Custodian
Jeff Dunstan

Jeff Dunstan

  • HVAC Technician
Nora Eck

Nora Eck

  • Custodian
Albert Erkkila

Albert Erkkila

  • Custodian
Mike Erlandson

Mike Erlandson

  • Custodian
Courtney Fallon

Courtney Fallon

  • Custodian
Vincent Foetisch

Vincent Foetisch

  • Facilities Helper
Beth Frederick

Beth Frederick

  • Custodian
Ben Fredianelli

Ben Fredianelli

  • Custodian
Dave Fredianelli

Dave Fredianelli

  • Building Mechanic II
Ronald Fredrick

Ronald Fredrick

  • HVAC Technician
Marlene Futrell

Marlene Futrell

  • Custodian
Bob Garnell

Bob Garnell

  • Maintenance Manager
Brian Gedda

Brian Gedda

  • Energy Management Shift Operator
Lucille (Lucy) Gibson

Lucille (Lucy) Gibson

  • Custodian
Alfred Giusti

Alfred Giusti

  • Maintenance Mechanic
Laura Gloss

Laura Gloss

  • Custodian
Will Graff

Will Graff

  • Building Mechanic II
Tim Griffin, P.E.

Tim Griffin, P.E.

  • Director of Maintenance Services
Rory Gronevelt

Rory Gronevelt

  • Parking Enforcement Agent
Roger Gronlund

Roger Gronlund

  • Custodian
Jake Guter, R.A.

Jake Guter, R.A.

  • Assistant Director - Planning & Construction
Wendy Hackman

Wendy Hackman

  • Facilities Manager
John Hackmeier

John Hackmeier

  • Building Mechanic II
Scott Hall

Scott Hall

  • Custodian
James Hanner

James Hanner

  • Building Mechanic II
Dave Hannon

Dave Hannon

  • Building Mechanic II
Kristi Hauswirth

Kristi Hauswirth

  • Director, Finance & Purchasing
Bonnie Helminen

Bonnie Helminen

  • Custodian
Larry Hermanson

Larry Hermanson

  • Director of Energy Management
Brian Hietala

Brian Hietala

  • Equipment Operator I
Quincy Higgins Arney

Quincy Higgins Arney

  • Master Gardener
James Hill

James Hill

  • Equipment Operator II
Kristi Isaacson

Kristi Isaacson

  • Director of Transportation
Debbie Jarve

Debbie Jarve

  • Custodian
Brent Kari

Brent Kari

  • Central Receiving Manager
Arne Karkkainen

Arne Karkkainen

  • Carpenter
Wayne Karvonen

Wayne Karvonen

  • Electrician
Cindy Kauthen

Cindy Kauthen

  • Custodian
Cindy Kela

Cindy Kela

  • Custodian
Samantha Kerttu

Samantha Kerttu

  • Facilities Helper
Laurie Kiiskila

Laurie Kiiskila

  • Custodian
Steven Kinnunen

Steven Kinnunen

  • Licensed Trade
Bryan Koppana

Bryan Koppana

  • Groundsperson
Dan Koskiniemi

Dan Koskiniemi

  • Building Mechanic I
Christine Kuester

Christine Kuester

  • Custodian
Nancy Kupari

Nancy Kupari

  • Custodian
Jesse Latvala

Jesse Latvala

  • Groundsperson
Daniel Liebau

Daniel Liebau

  • Facilities Site Engineer
Keith Lohman

Keith Lohman

  • Energy Management Shift Operator
John Longenecker

John Longenecker

  • Custodian
Jeremy Lundy

Jeremy Lundy

  • Shuttle Bus Driver
Kevin Maki

Kevin Maki

  • Custodian
Nathan Maki

Nathan Maki

  • Equipment Operator II
Peter Manderfield

Peter Manderfield

  • Licensed Trade
William Manderfield

William Manderfield

  • Electrician
Rhonda McClellan

Rhonda McClellan

  • Building Mechanic I
Lynn McKinstry

Lynn McKinstry

  • Custodian
MaryJo Mickalich

MaryJo Mickalich

  • Office Assistant
AJ Mikus

AJ Mikus

  • Facilities Manager
Joel Mishica

Joel Mishica

  • Shuttle Bus Driver
Mike Monette

Mike Monette

  • Building Mechanic II
Tammy Monette

Tammy Monette

  • Custodian
Mark Myllyoja

Mark Myllyoja

  • Transportation Services Technician
Mike Myllyoja

Mike Myllyoja

  • Building Mechanic II
Melanie Narhi

Melanie Narhi

  • Custodian
Joe Neher

Joe Neher

  • Custodian
Casey Nelson

Casey Nelson

  • Office Assistant 4
James Newman

James Newman

  • Custodian
Earl Nies

Earl Nies

  • CHP Mechanic/Operator
Marianne Ojanen

Marianne Ojanen

  • Custodian
Andrew Parker

Andrew Parker

  • Facilities Helper
Lorraine Patrick

Lorraine Patrick

  • Custodian
Pete Pelissero

Pete Pelissero

  • Facilities Manager
Travis Pihlaja

Travis Pihlaja

  • Facilities Helper
Tom Polkinghorn

Tom Polkinghorn

  • Building Mechanic II
John Posega

John Posega

  • Custodian
Duane Puuri

Duane Puuri

  • Building Mechanic II
Drew Randell

Drew Randell

  • Purchasing Manager
James Rathbun, P.E.

James Rathbun, P.E.

  • Facilities Engineer
Elizabeth Reed

Elizabeth Reed

  • Custodian
Gregg Richards, P. E.

Gregg Richards, P. E.

  • Director of Engineering Services
David Rivera

David Rivera

  • Custodian
Daniel Rouleau

Daniel Rouleau

  • Building Mechanic II
Peter Rouleau

Peter Rouleau

  • Custodian
Kortni Rule

Kortni Rule

  • Custodian
Mark Serotzke

Mark Serotzke

  • HVAC Technician
George Sever

George Sever

  • Custodian
Joseph Sever

Joseph Sever

  • Custodian
Charlene Sintkowski

Charlene Sintkowski

  • Custodian
Kerri Sleeman

Kerri Sleeman

  • Executive Director of Facilities Management, MEng
Mary Stevens

Mary Stevens

  • Administrative Aide
Steven Store

Steven Store

  • Maintenance Mechanic
Terry Store

Terry Store

  • Energy Management Shift Operator
Stephen Stricker

Stephen Stricker

  • Custodian
Shelby Stubenrauch

Shelby Stubenrauch

  • Custodian
John Sturos, P.E.

John Sturos, P.E.

  • Facilities Engineer
Ray Thomas

Ray Thomas

  • Building Mechanic I
Mike Tomasi

Mike Tomasi

  • Facilities Manager

Links of Interest

David Usitalo

David Usitalo

  • Equipment Operator I
Teri Van Norman

Teri Van Norman

  • Custodian
William Vater III

William Vater III

  • Equipment Operator II
Joseph Weingarten

Joseph Weingarten

  • Custodian
Lori Weir

Lori Weir

  • Director of Administrative Services and Projects
Christine Williams

Christine Williams