Alumni and Friends

Distinguished Alumni

Distinguished Alumni Award Ribbon

Presented by the Alumni Board of Directors to alumni who have made outstanding contributions both in their career and to Michigan Tech over a number of years.

2018 Award Recipients

Past Award Recipients
Name Class Major Awarded
Susan B. Kiehl (Brechting) 1983 Metallurgical Engineering 2018
Melvin J. Visser 1959 Chemical Engineering 2018
John J. Rockwell 1979 Business Administration 2017
William J. Bernard, Jr. 1969 Metallurgical and Materials Engineering 2016
Joseph M. Nowosad 1987 Metallurgical and Materials Engineering 2015
Thomas R. Irwin 1963 Business Administration 2014
Paul W. Fernstrum 1965 Mechanical Engineering 2013
James A. Tretheway 1967 Business 2013
Olive M. Kimball (Cornish) 1952 General Science, Honorary Biological Sciences 2012
John Soyring 1976 Electrical Engineering, Honorary Biological Sciences 2012
Dr. Bhakta B. Rath 1958 Metallurgical and Materials Engineering 2011
Richard W. Henes 1948 Mechanical Engineering 2010
Frank E. Pavlis 1938 Chemical Engineering 2009
Dr. Sarah A. Rajala 1974 Electrical Engineering 2008
Dr. David A. Edwards 1983 Chemical Engineering 2007
Dr. Matthew N. Songer 1979 Biological Sciences 2007
John A. Benaglio 1970 Business Administration 2006
William G. Jackson 1958 Electrical Engineering 2006
Gary E. Anderson 1967 Chemical Engineering 2005
James A. Mack 1959 Chemical Engineering 2004
Lina T. Taskovich (Tormen) 1952 Chemistry 2003
John F. Marshall 1968 Civil Engineering 2001
Kanwal S. Rekhi 1969 Electrical Engineering, Engineering 2000
David L. House 1965 Electrical Engineering 1999
James A. Klungness 1949 Electrical Engineering 1998
Dr. Theodore Rosza 1936 Geology 1998
Gerald J. Ziarno 1959 Electrical Engineering 1997
Dr. Octave J. DuTemple 1948 Chemical Engineering 1996
James S. Magoffin 1941 Mining Engineering 1995
Jack G. Real 1937 Mechanical Engineering 1995
Dr. Richard J. Robbins 1956 Mechanical Engineering 1994
William C. Verrette 1961 Civil Engineering 1993
John D. Opie 1961 Metallurgical and Materials Engineering 1992
Dr. Harold S. Jensen 1952 Civil Engineering 1991
Daniel L. Rivard 1959 Mechanical Engineering 1990
Edward O. Falberg 1943 Metallurgical and Materials Engineering 1989
Robert L. McFadin 1945 Mechanical Engineering 1988
Dr Edwin B. Johnson 1947 Metallurgical Engineering 1987
Dr. James G. Vorhes 1947 Mechanical Engineering 1986
Dr. Frank G. Woodruff 1939 Geology, Mining Engineering 1984
Arthur J. Karam 1942 Metallurgical and Materials Engineering 1983
Dr. Thomas J. Rentenbach 1932 Civil Engineering 1982
A. Daniel Hellens 1939 Mining Engineering 1981
Dr. Howard Barkell 1934 Metallurgical and Materials Engineering 1980
Dr. James B. Stone 1940 Mechanical Engineering 1979
Dr. James S. Westwater 1934 Mining Engineering, Engineering 1978
Dr. Martin J. Caserio 1936 Engineering 1977
Dr. F. John McMulkin 1937 Metallurgical and Materials Engineering 1976
Dr. Neil V. Hakala 1939 Chemical Engineering 1975
Dr. Ralph Hayden 1933 Mechanical Engineering 1974
Dr. Louis J. Haga 1925 Mining 1973
Dr. Karl V. Lindell 1928 Mining 1972
Dr. Wilfrid C. Polkinghorne 1914 Mining 1972
Ralph E. Benedict 1916 Mining 1971
A. J. Keast 1923 Mining 1970
Prof. Melvin Calvin 1931 Chemistry 1969
Dr. Albert E. Blair 1910 Mining 1968
Dr. John G. Gates 1911 Mining 1968
Charles C. Gates, Sr. 1904 Mining 1968
Dr. Clyde E. Weed 1911 Mining 1967
Dr. Scott Turner 1904 Mining, Engineering 1966