Presidential Council of Alumnae (PCA)

Membership Roster

Click on titles to sort by name, degree, degree year, or year inducted
Inductee NameDegreeDegree YearInducted
Jocelyn Abraham Business Administration 1977 2004
Dr. Marilyn A. Agin Mathematics 1981, 1990 2002
Dr. Tess M. Ahlborn Civil Engineering 1986, 1987 2002
Chris S. Anderson Biological Sciences 1972 1999
Christine Morris Anderson Civil Engineering 1994 2003
Lee Ann Rouse Mechanical Engineering 1987 2011
Lou Anne Koerschner Chemical Engineering 1981 2008
Ruth A. Archer Electrical Engineering 1986 1998
Dr. Nancy A. Auer Biological Sciences 1995 2010
Julie A. Babcock Chemical Engineering 1983 1996
Nancy J. Bach Chemical Engineering 1976 2003
Pamela R. Baileys Civil Engineering Technology/Business 1979, 1981 1996
Michelle L. Banonis Environmental Engineering 1999 2012
Mary E. Barker Biological Sciences, Mechanical Engineering 1983, 1991, 1993 2003
Ellen M. Bauman Electrical Engineering 1990, 1993 2010
Dr. Melissa J. Baumann Metallurgical Engineering 1983 1996
Jennifer G. Becker Environmental Engineering 1989 2007
Tina M. Beier Business Administration 1980 2003
Donna L. Belusar Forestry 1982 2004
Barbara J. Bennett Forestry 1978 2000
Dr. Elzbieta G. Berak Civil Engineering/Mechanical Eng-Eng Mechanics 1981, 1985 2010
Lori E. Beyer Civil Engineering Technology 1984 1997
Faith M. Binns Chemistry 1959 2005
Michele M. Blau Electrical Engineering Tech, Electrical Engineering, Operations Management 1988, 1992, 1996 2007
Bonnie D. Boberg Mathematics 1973, 1975 1999
Dr. Diana D. Brehob Mechanical Engineering 1978 1996
JoAnn C. Brinser Economics 1985 1999
Margaret M. Buchmann Business Administration 1960 2002
Dr. Janet E. Burge Computer Science 1984 2012
Debra A. Campbell Civil Engineering 1976 2004
Michelle-Anne I. Christensen Geological Engineering/Civil Engineering 1984, 1986 2010
Marilyn M. Clark Mathematics/Business Administration 1973, 1976 2009
Amy J. Clarke Metallurgical and Materials Engineering 2000 2014
Marie L. Cleveland Business Administration 1982 2006
Margaret Cobb (Pennock) Mechanical Engineering 1983 2011
Mary Elizabeth Coburn Civil Engineering 1987 2002
Cathy J. Colman Computer Science 1980 2005
Laurie Couture-Dorschner Chemical Engineering 1979 2000
Nancy J. Cragel Mechanical Engineering 1986 1998
Janet H. Delecke Liberal Arts 1975 2004
Laura E. DeWald Forestry 1980 2005
Christie A. Dewhirst Electrical & Computer Engineering 1993 2003
Dr. Diane I. Doser Applied Geophysics 1978 1997
Hilary J. Dussing (Carlson) Geological Engineering 1979 2014
Robin R. Elston Chemical Engineering/Engineering 1986 2005
Janet L. Ernst Mathematics/Computer Science 1974, 1975 1997
Laura K. Farrelly Mechanical Engineering 1993 2012
Charlotte Iola Field Electrical Engineering 1977 1997
Rani J. Finstad Metallurgical and Materials Engineering 1979 1998
Claire T. Foley Business Administration 1985 1999
Mary Fran Fisher Mechanical Engineering 1988 2000
Mandy P. Frantti Mathematics 1993 2003
Margaret R. Gale, PhD Forestry 1977, 1981 2006
Janet E. Garvey Chemical Engineering 1977 1997
Heidi Geiger Chemical Engineering 1982 2004
Toni S. Gissendanner Chemical Engineering 1990 1996
Phyllis E. Green Forestry/Liberal Arts 1976 1997
Dr. Nancy M. Grimm Humanities 1995 2008
Kathleen M. Griselda Mechanical Engineering 1984 2002
Leslie S. Hahn Geology 1976 2005
Monica Hahn Business Administration 1983 2007
Lisa M. Harrington, PhD Mathematics 1985 2005
Catherine M. Harris (Janshego) Surveying 1984 2014
Kathleen Calder Haselmaier Computer Science 1984 2010
Dr. Kathy L. Hayrynen Metallurgical and Materials Engineering 1986, 1989, 1993 1998
Sally P. Heidtke (Pearson) Chemical Engineering 1981 2003
Brenda K. Helminen Computer Science 1983, 1988 2000
Patricia L.C. Henderson Geological Engineering & Sciences 1977 1997
Karen S. Henry Geological Engineering 1979 2014
Holly M. Hillberg Chemical Engineering 1983 2007
Cynthia P. Hodges Mechanical Engineering 1987, 1990 1996
Ellen S. Horsch Business Administration 1978 2002
Sabina J. Houle Chemical Engineering/Mechanical 1985, 1987 2005
Michelle E. Eggert (Jarvie), PhD, PE Environmental Engineering/Environmental Policy 1996, 1999, 2005, 2007 2011
Susan R. Jesse (Riley) Mechanical Engineering 1981 2001
Dana M. Johnson (Bracco) Business Administration 1980 2001
Colleen L. Jones-Cervantes Mechanical Engineering 1983 2011
Suzanne M. Jurva Scientific and Technical Communication 1982 2003
Jessica M. Kaiser Business Administration 1988 1997
Jean-Celeste M. Kampe, PhD Chemical Engineering/Metallurgical 1980, 1987 1996
Susan Brechting Kiehl Metallurgical Engineering 1983 2003
Katherine R. King Environmental Engineering 1979 1998
Tanya J. Klain Mechanical Engineering 1990 2004
Pamela S. Klyn (Rogers) Mechanical Engineering 1993 2012
Rose M. Koronkiewicz Mechanical Engineering 1981 1998
Sue L. Korpela Chemical Engineering 1978 2001
Mary B. Korpi Chemical Engineering 1976 2002
Wendy L. Kram Mechanical Engineering 1991 2010
Kristine M. Krause Civil Engineering 1976 1999
Dr. Cynthia M. Kring Biological Sciences 1978 2007
Jane Fryman Laird Electrical Engineering 1968 1996
Debra S. Larson, PhD, PE Civil Engineering 1978, 1981 2014
Nancy R. Lefler Biological Sciences/Business Administration 1979 2002
Shannon M. Lemke Geological Engineering 2000 2011
Catherine A. Leslie Civil Engineering 1983 2010
Susan M. Lewis Chemical Engineering 1987 2011
Fei Fei Lin, PhD Chemistry 1995 2007
Barbara A. Link Metallurgical Engineering 1977 1996
Dr. Barbara Kiiskila Lograsso Metallurgical and Materials Engineering 1980, 1982, 1991 2010
Kathryn D. Lynnes Civil Engineering 1979 1997
Merrily D. Madero Mechanical Engineering 1985 2007
Kerry E. Sutton Maloney Environmental Engineering 1989 2007
Christine L. Manninen Biological Sciences 1990 2011
Dianne M. Marsh Computer Science 1986, 1992 2008
Elizabeth Marshall Applied Geophysics 1985 2009
Melissa A. Marszalek Mechanical Engineering 2001 2014
Cynthia R. May Business Administration 1976 2006
Linda J. McInally Chemical Engineering 1979 2008
Ann Weiler McMahon Scientific and Technical Communication 1981 1998
Catherine D. McRae Geological Engineering & Sciences 1983 1996
Jill M. Meister Chemical Engineering 1988 2007
Caren L. Meyers Chemistry 1994 2006
Susan J. Michaelson Business Administration 1973 2006
Dr. Adrienne R. Minerick Chemical Engineering 1998 2012
Shelley F. Mitchell Forestry 1978 1997
Heidi Z. Morrison Electrical Engineering 1984 1997
Stacey E. Keener (Roehm) Computer Science 1988 2001
Juli A. Musch Business Administration 1987 2002
Laura M. Nagel Business Administration 1983 2004
Leann F. Nitschke, MD (Hathaway) Biological Sciences 1984 2001
Rebecca A. Nold (Shetron) Electrical Engineering 1985 2014
Kimberly K. Nowack Civil Engineering 1985 2003
Paula J. Nutini (Eiola) Business Administration 1985 2012
Brenda J. O'Brien Civil & Environmental Engineering 1984 2008
Ann R. O'Neill Metallurgical Engineering 1981 2000
Hatice Ozturk (Orun) Electrical Engineering 1983 2012
Dr. Deborah S. Page-Dumroese Forestry 1985 2002
Melissa J. Parks Metallurgical Engineering 1983 2005
Lisa A. Peterson-Nelson Electrical Engineering/Operations 1984, 1987 2004
Suzan C. Phelps (Ravi) Metallurgical Engineering 1980 2012
Linda D. Phillips Civil Engineering 1977, 1984 1996
Kathy M. Pollock Chemistry 1993 2000
Dr. Karen L. Potter-Witter Forestry 1975 1998
Laura A. Price Business Administration 1983 2003
Dr. Sarah A. Rajala Electrical Engineering 1974 1996
Jill M. Renders (Frahm) Chemistry 1985, 1988 2001
Dr. Lynda M. Riekels Geology 1971 2002
Christine R. Roberts (Przybysz) Mechanical Engineering 1991 2009
Brenda R. Ryan Metallurgical and Materials Engineering 1976 2002
Sylvia A. Salahutdin (Matranga) Mechanical Engineering 1991 2012
Suzanne R. Sanregret Business Administration 1993, 2006 2007
Carrie Halborg Schaller Business Administration 1987 2003
Teresa M. Schissler-Boichot Civil Engineering 1998 2014
Tina M. Schmiedel (Taylor) Chemical Engineering and Engineering 1984 2014
Kristen Raisanen Schourek Applied Science Education 2003 2009
Deborah L. See (Maddix) Electrical Engineering 1989 2012
Beverly A. Siersma Environmental Engineering 1974 1998
Sandra A. Skinner Mechanical Engineering 1978 2000
Susan E. Skochelak Medical Technology and Biological Sciences 1975, 1977 2014
Darnishia L. Slade Business Administration 1998 2014
Christine M. Sloat Civil Engineering 1982 1999
Rebecca L. Smits Geological Engineering 1986 1999
Dr. Sheryl A. Sorby Civil Engineering/Mechanical Engineering 1982, 1985, 1991 1997
Birgit L. Sorgenfrei Electrical Engineering 1991 1996
Susan L. Spencer Chemical Engineering 1979 1996
Linda R. Stuffle Electrical Engineering/Business 1971, 1978 1996
Martha N. Sullivan Mechanical Engineering 1980 2007
Karen A. Swager (Mikkola), PE Materials Science and Engineering 1992, 1994 2008
Judy J. Swann Mechanical Engineering 1983 2007
Pamela Leavens Tatge Scientific and Technical Communication 1983 1997
Joyce J. Ten Haken Business Administration 1970 1996
Janice K. Tervonen Computer Science/Business Administration 1980 2004
Charlene M. Thill (Weber) Electrical and Computer Engineering 1987 2001
Janette R. Thompson (Ridley) Forestry 1981 2001
Susan W. Trahan Mechanical Engineering 1987 1999
Amy L. Trahey Civil Engineering 1994 2008
Jessica A. Turino Forestry 1994 2009
Dr. Kimberly L. Turner (Passerello) Mechanical Engineering 1994 2006
Rebecca A. Ufkes (Wolf) Mechanical Engineering 1987 2014
Dr. Monica A. Valentovic Chemistry 1978 2002
Cheryl M. Van Allsburg Social Science 1980 1997
Karin J. Van Dyke Forestry 1978 1996
Barbara A. Wade Wood Science 1978 1999
Cynthia S. Wageman Mining Engineering 1978 1998
Jacqueline B. Wahl Metallurgical Engineering 1984 1999
Jane L. Waldron (Grady) General Engineering 1983 2012
Karen A. Wallace Chemical Engineering 1988 2009
Linda B. Wittbrodt Computer Science 1983 2011
Paula L. Wittbrodt Chemical Engineering 1993 2011
Nancy R. Wizner Forestry 1977 2005
Paula Feira Zenner Mechanical Engineering/Operations 1987, 1993 2009
Erin A. Zimmer Chemistry 1998 2010